ANASAYFA | BLOG | Android ve İOS'un Rakibi HarmonyOS Yolda

Android ve İOS'un Rakibi HarmonyOS Yolda

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayından itibaren, Huawei'nin ABD'nin uyguladığı ambargo sebebiyle Android işletim sisteminden verimli bir şekilde faydalanamamaktaydı. Bununla ilgili olarak geçtiğimiz yıl Google açıklama yapmış, o tarihe kadar üretilen Huawei marka cihazların sorunsuz olarak Android'i kullanabileceklerini, ancak üretimi henüz tamamlanmamış cihazların ise Android işletim sistemini tam olarak kullanamayacaklarını belirtmişlerdi. 

Bu yaşanan olaylardan sonra Huawei firmasının kendilerine ait işletim sistemini yazacakları konusunda birtakım haberler yapılmış ancak bununla alakalı bir doğrulama gelmemişti. Doğrulama gelmemesine rağmen haberlerde devamlı olarak ismi geçen "HarmonyOS" işletim sistemi hakkında bir açıklama ise Huawei firması tarafından yapıldı.

Huawei firmasının CEO'su Ren Zhengfei "50’inci Dünya Ekonomik Forumu"nda bununla alakalı, HarmonyOS işletim sisteminin aktif olduğunu ve ilerleyen tarihlerde Huawei marka cep telefonu, televizyon ve tablet gibi ortamlarda kullanıma sunacaklarını dile getirdi. Huawei, HarmonyOS hakkında yine de net bir tarih belirtmedi. Bununla birlikte yeni işletim sisteminin Mart ayında tanıtılması beklenen Huawei P40 modelinde kullanılması şimdilik beklenmiyor.