ANASAYFA | BLOG | Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, işletmelerin ürünlerini veya hizmetlerini arayan kullanıcılara daha az maliyetli ve daha kolay ulaşmasını sağlayan bir reklam sistemidir. Sitenize yapılan tıklama başına ya da gösterim başına düşük maliyetlerle geniş kitlelere erişmesi sebebiyle işletmeler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

Google Adwords nasıl çalışıyor?
Google Adwords için öncelikle, işletmenin, kelimelerini veya görsellerini seçmesi gerekmektedir. Sonrasında firmaya ve anahtar kelimelere uygun olarak reklam metinleri yazılmalıdır. İstenirse her anahtar kelimesi için birden fazla reklam metinleri yazılabilir. Bu aşamadan sonra reklamın gösterileceği şehir veya ülke de seçilebilir. Reklam ile alakası olmayan anahtar kelimeleri eklenmesi durumunda reklam bütçesi boşuna harcanmamış olur. Bunlara ek olarak reklam uzantılarının(Telefon, mail adresi veya verdiğiniz hizmetler) eklenmesi size ekstra kullanıcı sağlayacaktır.

Google Adwords Reklam Modelleri:
1) Arama Ağı Reklamları: Kullanıcı, işletmenin seçmiş olduğu kelimeleri Google üzerinden arama yaptırdığında çıkan sonuçlarda işletmenin görülmesini sağlayan reklam türüdür.
2) Google Görüntülü Reklam Ağı: Kullanıcının, işletme tarafından belirlenmiş görseli Youtube, Gmail veya mobil uygulamalar aracılığıyla görüntüleyebildiği reklam türüdür.
3) Video Kampanya Reklamları: İşletmenin, Youtube ya da diğer video içeriklerine video ekleyebildiği reklam modelidir. Kullanıcının atlayabildiği ya da atlayamadan izlemesi gerekli olan video reklamları da bu kampanya içerisinde mevcuttur. 
4) Uygulama Reklamları: Google Play, Youtube gibi büyük platformların yanısıra, Google Play içerisindeki uygulama reklamı barındıran aplikasyonlarda reklam verebilmenizi sağlayan Google Adwords hizmetidir.

Google Adwords nasıl avantaj sağlar?
1) İşletmelerin, Google üzerinden yapılan aramalarda görünmesini, müşteri tarafından daha hızlı keşfedilmesini sağlar.
2) Google Adwords, hedef ve sonuç odaklı çalışmaktadır. İşletmenin belirlemiş oldığu kelime, video, görüntü kullanılarak, hedeflenen kitleye direkt reklam hizmeti verilebilir.
3) Reklam bütçesini işletme belirlemektedir. Bundan dolayı da Google Adwords kontrol edilebilir maliyet avantajı sunmaktadır.
4) İsteğe göre düzenlenebilmektedir. Reklamın gösterilecek konumu, gösterilecek yaş ve kitle, gün ve saat ayarlaması yapılabilmektedir.