ANASAYFA | BLOG | Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut Bilişim ya da Bulut Teknolojisi; bilgisayar, tablet, telefon, gibi cihazlar arasında, zaman ve mekan fark etmeksizin, veri paylaşımına olanak sağlayan, internet tabanlı bir veri depolama hizmetidir.

Bulut Teknolojisi'nin Avantajları Nelerdir?
Kişilerin, özel hayatlarında ve çalışma ortamlarında kullandıklarını belgeler, görseller veya video gibi verilerin büyük boyutlara ulaşması, kullanılan cihazlarda depolama işlemini oldukça zorlaştırmaktadır. Her an, her yerde verilere ulaşım imkanı sağlayan bulut teknolojisi, depolama sorunu için hızlı bir çözüm olarak görülmektedir. Kurulum gerektirmemesi ve kullanım kolaylığı sebebiyle, pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Maliyet Tasarrufu: Bilgi işlem çalışmalarının bulut üzerinden yapılması, veri merkezi kurma, donanım, yazılım satın alma ve altyapı masraflarını ortadan kaldırarak maliyetleri azaltır.
Hız: Kaynaklara ve dosyalara ulaşma, kullanma ve indirme süreçlerinin dakikalar içinde gerçekleştirilebilmesi, esneklik ve hız açısından avantaj kazandırmaktadır.
Verimlilik: Şirket içi veri merkezi ihtiyacını ortadan kaldırması, zaman ve performans açısından verimlilik sağlamaktadır.
Güvenilirlik: Veriler, bulut sağlayıcı ağında birden fazla yedekli tutulması sayesinde, kritik durumda veri kurtarma sürecini arttırır, koruma kolaylaşır.
Güvenlik: Bulut sağlayıcısının güçlü maddeleri, kullandığı teknoloji ve denetimler sayesinde, veri, uygulama ya da altyapı tehditlere karşı güvence altına alınır.
Gizlilik: Bulut Teknolojisindeki veriler, kişinin onayı olmadan 3. kişiye gösterilmez, bu sebeple gizlilik konusunda olabildiğince güvenlidir.
Düzenleme: Bulut Teknolojisinde, verileri indirilmesine gerek duyulmadan, ağ üzerinden okunabilir ve düzenlenebilmektedir.
Erişim: İnternet bağlantısı olduğu sürece, bulut bilişim hizmetlerine 7/24 ulaşılabilmektedir.

Popüler Bulut Depolama Servisleri
Google Drive, Apple iCloud, Dropbox, Yandex Disk, Microsoft OneDrive, Amazon Drive