ANASAYFA | BLOG | E-Ticaret Sitesi Açarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

E-Ticaret Sitesi Açarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

E-Ticaret, ürünleri alıcıyla kolayca buluşturabilen ve satış için güzel fırsatlar sunan iş modelidir. Fiziki olarak bir ofis ihtiyacı olmadığı için temel harcamalar arasında olan kira, personel ödemeleri, temizlik vb.. gider kalemlerinin minimuma indirilmesine imkan sağlayan E-Ticaret satış modeli, pandemi sürecinin dünyada daha da artmasıyla kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilme sebebi olmuştur.

E-Ticaret sitesi açarken, müşterilere doğru kanallarla, doğru zamanda ve doğru ürünlerle ulaşması gerekmektedir. Aksi takdirde alınan verim düşük olabilir. Site kurulumunda dikkat edilmesi gereken bazı adımlar vardır.

Alan adı: En önemli faktörlerden biridir. Müşteriye ulaşabilmek için, basit, akılda kalıcı, marka olabilecek ve işletmeyi en iyi şekilde temsil edecek durumda olmalıdır.

SSL: E-Ticaret Siteleri için, sitede bulunması gerekli öğelerden biridir. SSL sertifikasının E-Ticaret sitesi için önemini, özellikle 'Online Ödeme' özelliğinde görmekteyiz. SSL sertifikasının olması, sitenin güvence altına alındığını gösterir ve daha profesyonel görünüm kazandırır.

Sayfa Öğeleri: Sayfada yer alacak bileşenler önceden belirlenmelidir. 'Çok Satanlar', 'Yeni Eklenenler' , 'Tükenmek Üzere Olanlar' gibi bileşenler, E-Ticaret sitesi açılmadan önce karar verilmelidir. Sayfaların ne sıklıkla güncelleneceği önemli olmakla beraber, bileşenleri güncelleme sıklığına göre siteye eklenmesi gerekmektedir.

Site Yöneticisi: E-Ticaret sitesinin olmazsa olmazlarındandır. E-Ticaret sitesi ürün girişi, sipariş alınması, ürün fiyat güncellenmesi ve diğer işlemlerin yapılabilmesi için düzenli bir yöneticiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Sanal Pos: Fiziki mağazalarda kredi kartı ödemeleri için pos cihazları bulunmaktadır. E-Ticaret sitelerinde ise online ödeme sağlanabilmesi için sanal pos düzeneğine ihtiyaç duyulmaktadır. Online ödemenin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için ise SSL Sertifikası alınması gerekmektedir.