ANASAYFA | BLOG | Microsoft, Windows 7’ye veda etti!

Microsoft, Windows 7’ye veda etti!

2009 yılında, Windows Vista’dan sonra ortaya çıkarılan ve uzun süredir popülerliğini koruyan Windows 7 için Microsoft desteğini kestiğini duyurdu.

Microsoft, 14 Ocak 2020 tarihinden itibaren güncelleme veya teknik destek vermeyeceklerini, ancak kurumsal olarak kullanılan Windows 7 Pro ve Windows 7 Enterprise için desteklerini sürdüreceklerini açıkladı. Bunun yanı sıra Windows 7 kullanıcıları için, tam ekran uyarı mesajı da verildi. Kullanıcıların tercihlerine göre 3 seçenek sunulan uyarı mesajında “Bir daha gösterme” - “Yükle” - “Detayları Öğren” seçenekleri kullanıcıların ekranında tam sayfa gösterildi. Mesajdaki vurgulanmak istenen kelimeler ise “güvensiz ve desteksiz Windows 7” oldu.

Microsoft’un bununla ilgili olarak açıklaması ile tam olarak şu şekilde internet sayfasında yer aldı.

Microsoft, 22 Ekim 2009'da yayımlandığında Windows 7 için 10 yıllık ürün desteği sağlama taahhüdünde bulunmuştu. Bu 10 yıllık süre şu anda sona ermiş durumda ve Microsoft olarak Windows 7 desteğini sona erdirdi, böylece yatırımlarımızı yeni teknolojiler ve harika yeni deneyimlere odaklayabileceğiz. Windows 7 için destek sonu tarihi tam olarak 14 Ocak 2020'ydi. Ürün için artık Windows Update için teknik destek ve bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olan yazılım güncelleştirmeleri sunulmayacaktır. Microsoft, hizmete ihtiyacınız olması ve desteğin artık sunulmaması durumunu önlemek için Windows 10'a geçiş yapmanızı kesinlikle önerir.”