ANASAYFA | BLOG | Google Sandbox(Çöp Kutusu) Nedir?

Google Sandbox(Çöp Kutusu) Nedir?

Google Sandbox, aslında Google’ın sitelere verdiği bir filtreleme cezasıdır. Google tarafından 2004 yılında uygulamaya geçilmiştir. Google Sandbox cezası alan web sitesinin, tıklanma oranı ve ziyaretçi sayısı yüksek dahi olsa, Google arama sayfalarında en son sıralara gitmekte ya da hiç gözükmemektedir.

Google Sandbox neden ortaya çıkar?
Web sitenizi ilk açtığınız zamanlarda, başka sosyal mecralardan hızlı bir şekilde kopya içerik alınması, yanlış SEO uygulanması ya da aşırı derecede hızlı bir SEO uygulanmasıdır. Bunun yanı sıra site içerisine gizli metinler eklenmesi, başka sitelere sürekli link çıkışlarının yapılması da Google Sandbox cezasının ortaya çıkmasına neden olur. Bu tarz çalışmalar, Google arama motoru botları tarafından tespit edildiğinde artık kullanıcıya yararlı bir site olmadığını görür ve siteye filtreleme cezasını verir.

Google Sandbox’tan nasıl kurtulabilirsiniz?
Sitenizin Google Sandbox'tan kurtulması zor ve zahmetli bir işlemdir. Bununla birlikte ne kadar süre Google Sandbox cezasına maruz kalacağınızı öğrenemezsiniz. Filtreye sebep olan tüm hataların bulunup düzeltilmesi gerekmektedir. Ancak, aktif olarak kullanılan web siteleri içerisinde güncelleme, bilgi ekleme - silme durumu olduğundan filtrelemeye sebep olan hatanın tespit edilmesi zorlaşabilir. Sitenizin SEO'ya en uygun duruma getirilmesi ve Google botları tarafından zararsız site olarak algılanması zaman alabilir.

Bir sitenin Google Sandbox’a girdiği nasıl anlaşılır?
Daha önce Google aramalarında belli bir sıralamaya sahip olan sitenizi, yakın bir tarihte yeniden Google üzerinden aradığınızda aynı sıralamanın çok gerisinde ya da arama sayfalarında bulamadığınız takdirde, siteniz büyük bir olasılıkla Google Sandbox filtrelemesi ile karşı karşıya kalmış olabilir.