ANASAYFA | BLOG | E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Nedir?

1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan ve ticaretin internet ortamında online olarak yapılmasına E-TİCARET denir. E-Ticaret, herhangi bir ürünün veya hizmetin satın alınabilmesi için çeşitli ödeme yöntemleri ile internet sitesi üzerinden sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

E-Ticaret özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için çok uygun bir ticaret şeklidir. E-ticaret, belirli bir satış noktasının dışına çıkarak satışların artmasına ve ödemelerin daha hızlı teslim alınmasına olanak sağlamaktadır. Bunun yanında fiziki mağaza sahipleri için de satışların artmasına yardımcı olur.

E-Ticaret sistemlerinde fiziki mağazalara göre dükkan kirası, personel harcamaları gibi ek masraf gerektiren işlemler olmadığı için size daha uyguna ürün satmanıza ve daha fazla kar etmenize yardımcı olmaktadır. Fiziki mağazanıza harcayacağınız bütçe ile E-Ticaret sistemlerinde tanıtım yaparak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Buda size daha çok kazanç olarak geri dönecektir.

Son yıllarda yaygınlaşan bu sistem çoğu internet kullanıcısı tarafından tercih edilmektedir. Çünkü günümüzde zamanın ve kıyaslamanın önemi çok fazladır. Kullanıcılar internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde minimum zaman harcayarak ve diğer internet mağazaları ile hızlıca karşılaştırma yaparak istedikleri ürünü veya hizmeti hem hızlı hemde en uygun fiyata doğrudan satın alabilirler.

Genelde E-Ticaret sistemleri son kullanıcıya yönelik gözükse de firmalar arasında da yapılan E-Ticaret sistemleride mevcuttur. Buna B2B (Business tı Business) denmektedir. B2B, son kullanıcı için yapılan sistemlerden farklı olarak toptan ürün satışı, bayilere özel fiyatlar ve özel indirimler gibi ekstra hizmetlerde sunulmaktadır.