ANASAYFA | BLOG | Domain ve Hosting Nedir?

Domain ve Hosting Nedir?

Domain Nedir?


Domain internet'e bilgi, hizmet vb. gibi sunum yapan websitesine ait uzantılardır. Domainler görünen isimlerdir. Şirketler, Kuruluşlar ve kurumlar genelde kendi isimlerinde domain alır. Domain‘ in Türkçe karşılığı “Alan Adı” olarak geçmektedir. En sık kullanılan alan adı uzantıları ise; com, net, org, gov ve edu gibi uzantılardır.

Alan adları' nın sonundaki uzantılar tr, en, co.uk, co.kr, en, es, au gibi olabilirler. Bu uzantılar bulundukları ülkeleri temsil etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Alan adları aslında çeşitlerine görede farklı amaçlarda kullanılabilinir. Günümüzde alan adlarının karşılığı aşağıdaki gibidir ;

com: Ticari kuruluş veya şirket
co:  Ticari kuruluş veya şirket
edu: Eğitim kurumu
gov: Devlet kuruluşu
mil: Askeri kuruluş
net: Internet hizmeti sunan kuruluş
org: Kar amacı gütmeyen kuruluş

Alan adı alınırken uygun, kolay ve hatırlanabilir olması çok önemlidir. Siteye ulaşım açısında oldukça önem taşımaktadır. Domain (Alan Adı) internetteki kimliğiniz gibidir , yani domain adınız ziyaretçiler açısından çok önemlidir.

Alan adları çalışma mantığı, bilgisayarın birbirini erişebilmesi için daha basit ve akılda kalıcı kelimelerle ifade edilmiş şeklidir. Örneğin;  www.bintajans.com‘ ye erişmek istediğinizde önce bilgisayarınız bu alan adını ip adresine çevirir ve daha sonra sizi bu ip adresinin barındığı sunucu üzerindeki ip adresine yönlendirir.

Web sitenize erişim sağlamak isteyen kişiler ip adreslerinizi bilemeyeceği için alan adlarının daha akılcı olmasından dolayı yazdığınız domain (Alan Adı) önce ip adresine çevrilir daha sonra ise bu ip adresini sunan Hosting sunucusu hizmetine erişim sağlar.

Hostin Nedir?


Web kelimesinin Türkçe karşılığı; "Dünya Çapında İnternet" anlamına gelmektedir. Hosting kelimesinin Türkçe karşılığı ise; Ev sahipliği, barındırma veya barındıran demektir. Bu açıklamadan sonra web hosting cümlesinin Türkçe anlamını bir arada yapmak mümkündür. Web hosting cümlesinin Türkçe tam karşılığı; Dünya çapında web sitesini barındırıp yayınlayan, yani web sitelerine ev sahipliği yapan demektir. Web hosting barındırma, internete yayınlanmak istenen dokümanların, resimlerin, videoların veya sayfaların internet kullanıcıları tarafından erişebilmeleri sağlamaktır.