ANASAYFA | BLOG | Jquery Nedir?

Jquery Nedir?

Günümüzde birçok gelişen yazılım programları sürekli olarak ileri taşınarak bu şekilde ortaya konulan işlemlerin daha hızlı ve aynı zamanda alternatifi çoğalarak daha kullanılır hale gelebilmesi sağlanmaktadır. İnternet ortamında animasyon, video, ses gibi medyatik verilerin yürütülmesini, kullanılmasını sağlayan açık kaynaklı flash player, Java tabanlı olarak çalışan bir javascript kütüphanesinden birisidir.   

Böyle olması bakımından da Adobe firmasına rakip olarak üretilmekte olan 28 Nisan 2015 tarihinde resmen web dünyasının yeni ortam yürütücüsü ve açık kaynak kodlu programlayıcısı olma özelliğiyle geliştirilmiş kararlı sürümünü yansıtmaktadır. Ancak tarihsel çizgisi bakımından 10 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Jquery denilince bilinmesi gerekli olan yıl olarak 2006 yılı son derece önemlidir..   

John Resig tarafından geliştirilen ve genellikle animasyon ağırlıklı medyaların oynatılması için açık kaynak kodlu bir Javascript kütüphanesi olma niteliği taşımakta olan programlayıcı, şu an bütün web tarayıcıları üzerinden rahatlıkla ve akışkan bir şekilde kullanılması bakımından ilgi çekmeyi sürdürmektedir. MIT tarafından geliştirilerek tescillenen flash player, son sürümü olarak yayımlamış olduğu 2.1.4 sürümüyle internet dünyasının yeni ortam yürütücüsü olma adaylığını sağlamaktadır. Jquery açısından bütün bu özellikleriyle birlikte hiçbir şekilde program kurulumuna gerek duyulmaksızın web sayfaları üzerinden slayt geçişleri, slayt hazırlanması gibi işlevlerin açılmasına, yürütülmesine destek sunan alt yapısıyla şimdiden Adobe firmasının kullanıcılarının bir kısmının deneme amaçlı da olsa kullandıkları rahatlıkla görülebilmektedir.  

Programlama özelliğinin geliştirilerek açık kaynak koduyla birçok web sayfası üzerinden de kullanılabilen bu en yeni alternatif, açık kaynak kodu üzerinden kullanılmaya başlanarak konusundaki bütün pürüzlüklerin ortadan kaldırılmasını mümkün kılmaktadır. Bütün bu nitelikleri bakımından son derece önemli özellikleri içeren yapısı sayesinde işlevsel fonksiyonu yüksek kalmaya devam etmekte olan programlama dilinin Java tabanlı olarak açık kaynak kodu üzerinden hizmet vermesi yine onu öne çıkarmaya devam eden başlıca niteliklerinden birisi olarak yer almaktadır. Ayrıca sunulan tüm bu olanakların dışında resmî internet sayfası üzerinden de ücretsiz bir şekilde en son sürümü indirilerek en yeni özelliklerle daha hızlı, daha kaliteli bir keşif sağlanabilir.