ANASAYFA | BLOG | Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Telefon, mail, banka hesapları, sosyal medya hesapları gibi birçok ortamda kullanıcılar, kişisel bilgilerini saklamaktadır. Günümüzde bilgilere erişmek için kullanılan bütün programlar kullanıcılardan şifre istemektedir. Şifre, kullanıcının hesabına erişmek için özel olarak belirlenmiş, harf, sayı, sembol gibi ifadelerden oluşan, herkesin bilmemesi gereken karakterler topluluğudur.

Ancak, artık neredeyse bütün kişisel bilgilerin saklandığı bu ortamlara giriş yapılırken, kullanıcının basit bir şifre kullanması, internette büyük riskler oluşturmaktadır. Basit oluşturulmuş olan şifre ile, banka hesapları, sosyal medya bilgileri, telefon içerisindeki bulunan bilgiler kötü amaçlı kullanıcıların eline geçebilmektedir.

Güçlü şifre oluşturmak için yapılması gereken bir kaç adım bulunmaktadır.

  • 1) Büyük harf, küçük harf ve sembol kullanılmalıdır.
  • 2) Şifreler düzenli olarak belli periyotlarda değiştirilmelidir. (Örn. 3 ayda 1)
  • 3) Kullanıcı kendi içerisinde bunu kodlamalıdır. Örneğin: Ankara şifresi @nK@r@06* şeklinde yazılabilir.
  • 4) Şifreler en az 10 karakter uzunluğunda olmalıdır. Şifre uzun olduğu sürece, kırılması daha da zor bir hal alacaktır.
  • 5) Şifrelerde kullanıcının kendi ismi, doğum tarihi gibi basit ifadeler bulunmamalıdır.
Genel olarak yapılan araştırmalarda bulunması en kolay şifreler '123456' , 'qwerty' , '1234' , 'abcde' , 'password' , 'football' şeklinde oluyor.
Güçlü bir şifre oluşturmanın en büyük avantajı, bulunabilmesi neredeyse imkansız olmasıdır. Dünyanın en güçlü bilgisayarı 4 karakterli bir şifreyi bir kaç dakikada bulabiliyorken, 13-14 karakterli, büyük-küçük harf ve sembollerin kullanıldığı şifreyi çözmesi binlerce yıl almaktadır.