ANASAYFA | BLOG | Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli

Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kendi beğenilerinizi değil, ziyaretçilerinizin beklentilerini düşünün

Unutmayın ki, web sitenizi kendininiz için değil, ziyaretçileriniz için yapıyorsunuz. Ziyaretçileriniz öncelikle "ne için web sitenize geliyor, öncelikle hangi ürün ya da hizmetlerinizi arıyor?” sorularını cevaplayın ve web sitenizi tamamen buna göre dizayn ettirin. Gereksiz ve çok uzun bilgiler koymak yerine, ihtiyaç duyulacak bilgiyi, fotoğraf ve video ile destekleyerek sunmaya çalışın.

Web siteniz arama motorlarına dost (SEO uyumlu) olmalı

Web siteniz arama motorlarına dost bir altyapı ile yapılmamış ise, sadece personeliniz ve tanıdıklarınızın ziyaret ettiği bir site olacaktır. Oysa web sitesinin asıl amacı, yeni müşteriler bulma ve hizmetlerinize insanların kolay ulaşımını sağlamaktır. Web sitenizin SEO'ya uygun olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz bir çok araç var. Arama motorlarında yapacağınız küçük bir arama ile bir çok araç ve makale ile kısa zamanda temel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Web sitenizi responsive (mobil ve tablet uyumlu) yaptırın !

Mobil kullanım her geçen gün artıyor. Uzmanlar yakın bir gelecekte mobil cihazlardan yapılan ziyaretlerin, diğer kanalları geride bırakacağını öngörüyor. Ayrıca arama motorlarında üst sıralarda yer almanın da yolu mobil uyumluluğa bağlı. 

Site açılış hızına dikkat edin !

Yavaş açılan bir web sitesi, ziyaretçilerinizi sitenizden uzaklaştırır. Ortalama açılış süresi 3-4 saniyeyi geçen web siteleri için durum budur. Ayrıca arama motorları da, sıralama da hızlı web sitelerini daha üst sıralarda gösterirler.

Web sitenizdeki tüm içerikler, orijinal ve işe yarar olsun

Web sitesi yaparken karşılaştığım en büyük hata, içeriklerin kopyala yapıştır metoduyla, internetten alınıyor olması. Kullanacağınız fotoğrafların, lisans durumu ve orijinalliğini araştırın. Mümkünse sadece sizin web sitenizde bulunan fotoğraflar olsun. Yine yazılar, sadece sizde bulunan özgün içerikler olsun. Bu arama motorlarındaki konumunuzu önemli ölçüde olumlu yönde etkileyecektir.

Kullanacağınız dokümanları hazırlarken harcama yapmaktan kaçınmayın

Bir çok işletme web tasarım konusunda yapacakları bir sözleşme ile web sitelerinin güzel olacağını düşünüyor. Oysa, web sitelerinin içerisinde bulunacak görsel ve videoların hazırlanması için ayrılacak ilave bütçe, kimi zaman web sitesi yapım bütçesinden bile fazla olabilir. İşletmenizi tanıtan bir kısa film ve profesyonel olarak çekilmiş fotoğraflar, bir editöre yazdırılmış size özel metinler web sitenizi çok daha profesyonel ve kaliteli gösterecektir.